Günümüz koşullarında şık olmakla birlikte rahat olmak da önemsenir. Bu yüzden de herhangi bir kıyafeti almadan önce etiketindeki kompozisyon okunur. Bu noktada kaliteli bir kumaş olan pamuklu kumaş hakkında bilgi edineceğiz.

Neden pamuklu kumaş tercih edilmeli?

Pamuklu kumaş hem kaliteli oluşu hem de vücudu terletmeyen dokusu ile tercih edilir. Özellikle yazın seçeceğiniz gömleğin pamuklu olmasına dikkat edebilirsiniz. Böylece vücudunuzda herhangi bir alerji ya da kaşıntı olmayacaktır.

Bebeklerin kıyafetleri sadece pamuklu mu olmalıdır?

Bizim cildimize göre çok hassas olan bebek cildi için en iyi kumaş pamuklu kumaştır. Onların narin bedeni pamuklu kumaşın eşsiz dokusu ve nemi içine hapsetmeyen yapısı sayesinde kumaştan olumsuz anlamda etkilenmelerine engel olacaktır. Aksi takdirde, yanlış seçtiğiniz herhangi bir kumaş türü ve içinde bulunan kimyasal boyalar, bebeğinizin sağlığını özellikle uzun vadede ciddi anlamda tehlikeye sokar.

Bir kumaşın 0 pamuklu olduğunu anlamak mümkün mü?

Günümüz koşullarında birçok kumaşı diğerinden ayırt etmek oldukça zor olsa da  % 100 pamuk kumaş zor ütülenir yapısı diğerlerinden farklı oluşunu ortaya çıkarır. Örneğin; yüzde yüz pamuk kumaş yapısına sahip bir gömlek alırsanız kuru ütü yapmanız çok zor olacaktır. Üstelik kollarınızı hareket ettirince, kollarınızı birbirine kavuşturup oturunca anında kırışıklık oluşacaktır. Bu yüzden de resmi işlerle meşgul biriyseniz daha kolay ütülenen ve daha kalitesiz kumaşlara yönlenmeniz çok normaldir.

Ayrıca pamuk kumaş kalın ve hafif olarak ikiye ayrılır. Kalın olan pamuk kumaş kışlık giysiler için kullanılsa da ince olanlar yelek, gömlek gibi mevsimlik giysilerde tercih edilir. Yıkama derecesi genel olarak 30 derecedir ve yüksek ısılarda çekme ya da renk atma olasılığı yüksektir. Yazın eğer yazlık bir yerdeyseniz rahat rahat pamuklu kumaş tercih edebilirsiniz ve terlediğinizde gömleğinizden ya da kıyafetinizden belli olsa da sorun olmaz. Elbette pamuklu kumaşı nevresim takımlarınızda da tercih edebilirsiniz. Böylece rahat bir şekilde uyursunuz. 

 

Kumaş Siparişi için mail atabilirsiniz.

Email: fgunaydin@pamukandpamuk.com