Lenzing Avusturya firması tarafından üretilen rejenere edilmiş selülöz esaslı elyaf markası modal olarak adlandırılmaktadır. Modal, kayın ağacından üretilmekte ve tamamen doğal kumaşlar arasında yer alır. Ayrıca kuru ve yaş dayanıklılığı oldukça yüksek bir malzemedir. Yıpranma konusunda son derece dayanıklı ve nemi transfer etme konusunda oldukça başarılıdır. İplik olarak modal kullanılan kumaş türleri yumuşak bir yapıya sahiptir.

Modal iplikleri kumaş çeşitleri arasında doğal kumaşlar sınıfında yer aldığı ve selülözik yapıda olması nedeniyle davranış olarak pamuk elyafı ile benzerdir. Doğal olmayan kumaşlara uygulanan ağartma işlemi modal kumaşlara yapılmaz çünkü modal kendiliğinden doğal beyazlığa sahiptir.

 

Modal Nerelerde Kullanılır?

Modalın kullanım alanları doğallığın önemsendiği her tekstil ürününü kapsamaktadır ve genel olarak kullanım alanları şu şekildedir; spor kıyafetleri, spor çorapları ve gündelik çoraplar, tişörtlerin kumaşında, iç çamaşırı, bornoz ve havlularda, örme ürünlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

 

Neden Doğal Kumaş Seçilmelidir?

Doğal kumaşlar diğer kumaş türlerine göre bir çok avantaja sahiptir ve bunlardan en önemlileri arasında terletmeme özelliği, alerjik özellik içermemesi gibi etmenler yer alır. Ayrıca son günlerde bazı kumaş türlerinin kanserojen içermesi ile doğal kumaş kullanımının zorunluluğu artmaktadır. Doğal kumaşlar genellikle zor ütülenir ve çabuk buruşurlar bu özellikleri ile doğal kumaşları ayırt etmeniz mümkündür.

Modal dışında yer alan doğal kumaşlar, pamuk, ipek, keten, yün ve kaşmir olarak sınıflandırılabilir. Bu tür kumaşlar özellikle spor kıyafeti alımında mutlaka tercih edilmeli ve sentetik ve suni kumaşlardan kaçınılmalıdır. Sentetik kumaşlara değinmek gerekir ise bunlar, polyester, lycra ve naylon, akrilik olarak sınıflandırılabilir. Bir diğer kumaş türü ise suni kumaşlardır bunlar ise rayon, viskoz ve asetattır. Doğal kumaşlar kışlık giyimde, iç çamaşırlarda ve spor giyimde mutlaka tercih edilmelidir. Sentetik ve suni kumaşlardan oluşan bir kışlık giyim kötü hava şartlarına karşı sizleri korumayacak ve sağlığınızı kötü etkileyecektir.

 

Kumaş Siparişi için mail atabilirsiniz.

Email: [email protected]