Viskon

Kumaş; yün, pamuk, ipek gibi şeylerin ipliklerinden makinede dokunmuş her türlü dokuma yoluyla üretilen yapıdır. Kumaş çeşitleri arasında sentetik, doğal ve suni kumaşlar bulunur.

Doğal Kumaşlar

Nefes alır, alerjik etkisi yoktur, terletmez ütülenmeleri ve yıkanması daha zordur, daha çabuk buruşur. Doğal kumaşlar içerisinde, pamuk, ipek, keten, yün ve kaşmir bulunur.

Pamuk: Havayı çok iyi geçirir ve nem veya su çeker, kumaş türleri arasında en bilinen kumaş türüdür. Hijyenik ve deterjana karşı dirençlidir. Buruşmaya eğilimlidir.

 İpek: İpek böceğinden elde edilen bu kumaş türü de oldukça yumuşak, esnek ve parlaktır. Son derece hassas aynı zamanda kuvvetli bir kumaştır. Buruşur nemçeker ve terletmez. Su damlaları bile ipekte leke bırakır.

Keten: Keten dokumalar oldukça dayanıklı ve emici olurlar. Nemi alıp hemen atmosfere bırakması özellikle yazlık giyim sektöründe bu kumaşı ön plana çıkarır. Serin tutar ve dokusu yumuşaktır.

Yün: Koyundan elde edilir. Kıl kökenli bir protein lifidir. Lifin inceliği kumaşın kalitesini belirler. Elyafın içinde tutulan hava yüne sıcak, soğuğa karşı dirençli bir özellik katar. Yüksek ısıda yıkandığında çekebilir ve asılarak kurutulursa deforme olabilir.

Kaşmir: Birçok özelliği ile yüne benzemesine rağmen daha yumuşak, ince ve parlaktır. Yumuşaklık, sıcaklık ve yüksek döküm isteyen lüks mallarda kullanılabilir.

Sentetik Kumaşlar

Nefes alma özellikleri vardır, dayanıklı ve bakımı kolaydır. Bu kumaş grubunda Polyester (naylon) ve Akrilik bulunur.

Polyester: Ham maddesi petrol ve taş kömürüdür. Tek başına kullanılabileceği gibi doğal kumaşlarla karıştırılarak da kullanılır. Islaklık ve kuruluk dayanımı yüksek bir kumaştır.

Akrilik: Yüne benzeyen yapay lif çeşididir. Dayanıklı ve sağlamdır. Benzeri yün elle ve özenle yıkanması gerekirken akrilik, çamaşır makinesinde kolayca yıkanabilmektedir.

Suni Kumaşlar

Bu kumaşlar arasında da asetat ve viskon bulunur.

Asetat: pürüzsüz bir yüzeye ve ipeğe benzer bir görünümü vardır. Ancak neme ve ıslaklığa karşı çok dayanıksızdır. Bu yüzden bu kumaşın yıkanmasında en iyi yöntem kuru temizlemedir.

Viskon: Viskon kumaş özellikleri ise şu şekildedir; yapısı pamukla benzerlik gösterir. Nem alma özelliği pamuktan yüksektir. Boyanmaya ve baskıya elverişlidir. Renklerin daha canlı görünmesini sağlar. Viskon kumaş

, sıcak olmayan suda elde yıkanmalıdır. Kuru temizleme daha iyi bir yöntem olabilmektedir.

 

Kumaş Siparişi için mail atabilirsiniz.

Email: [email protected]